• Recykling tworzyw sztucznych>
  Recykling tworzyw sztucznych
  Opakowania po napojach i płynach, butelki PET, folie.
 • Recykling innych odpadów>
  Recykling innych odpadów
  Szkło, makulatura, metal
 • Zrealizowane projekty>
  Zrealizowane projekty
  Rozbudowa i przebudowa istniejącej sortowni

Jakie odpady przetwarzamy

w naszej sortowni
< >

Plastik

Sztuczne substancje są trwałym i praktycznie niezniszczalnym materiałem. I to właśnie te ich właściwości...

Read more

Papier

Produkcja papieru powoduje nie tylko zanieczyszczenie powietrza oraz spore zużycie energii, ale oznacza...

Read more

Szkło

Na wyprodukowanie jednej tony szkła zużyć należy energię, która zawarta jest w 140 litrach ropy....

Read more

Metal

Na wyprodukowanie 1 kg aluminium należy użyć około 20kWh. Na 4 tony boksytu zużytego do produkcji...

Read more

Plastik

Sztuczne substancje są trwałym i praktycznie niezniszczalnym materiałem. I to właśnie te ich właściwości sprawiły, iż stanowią one taki problem. Kiedy produkt plastikowy zostanie zużyty staje się odpadem, z którym przyroda sama sobie nie poradzi.

CO MOŻEMY ZROBIĆ DLA OCHRONY ŚRODOWISKA NATURALNEGO?

1. Ograniczyć zużycie plastiku wybierając zakupy i w ten sposób przyczynić się do ograniczenia ilości odpadów plastikowych.

2. Segregować plastikowe odpady i wyrzucać je do żółtych pojemników na śmieci przeznaczonych właśnie na odpady z plastiku.

 

CO WRZUCAĆ DO ŻÓŁTEGO KOSZA NA PLASTIK?

Pudełeczka z masła, jogurtów, śmietany

Plastikowe butelki po napojach (PET-y)

Opakowania z polistyrenu

Butelki po szamponach, środkach czystości, olejach

Folie

Plastikowe zabawki

Pamiętaj! Plastiki muszą być wymyte, butelki ugniecione i otwarte, żeby weszło ich więcej i żeby można było je sprasować.

 

CZEGO NIE WRZUCAĆ DO KOSZA NA PLASTIK?

Folii z zawartością żelaza, folie aluminiowe

Produktów z miękkiego PCV

Metali, szkła, papieru

Kartoników po napojach (Tetrapak)

 

CO MOŻNA ZROBIĆ Z PLASTIKOWYMI ODPADAMI?

Istnieją procesy, które pozwalają na powtórne wykorzystanie (recykling) wszystkich materiałów sztucznych pochodzących z gospodarstw domowych. Materiał sztuczny, który ulega stopieniu (a który stanowi około ¾ całej ilości odpadów z gospodarstw domowych), w trakcie tego procesu przekształca się w lepką masę. Pozostałe materiały sztuczne, które się nie topią, są pokruszone i dodane jak rodzynki do ciasta. Mieszankę przelewa się później do form i w ten sposób mogą z niej powstać wykładziny podłogowe do fabryk, rynny, rury ściekowe, sztachetki do płotów, palety lub płytki.

CO Z PLASTIKIEM?

W dzisiejszych czasach prawie wszystkie materiały sztuczne, których używamy, są pod względem chemicznym bardzo stabilne i w ogóle nie ulegają naturalnemu rozkładowi lub biodegradacji. Nie było by tak, gdybyśmy pozbawili plastiki ich nieśmiertelności, a zostawili tylko ich dobre właściwości. Zaoszczędzilibyśmy sobie w ten sposób problemów z magazynowaniem nieśmiertelnych odpadów.

Jedną z możliwości jest produkowanie materiałów, które mają wszystkie dobre właściwości materiałów sztucznych – te, które w ziemi ulegają rozkładowi za pośrednictwem działania bakterii za 12 – 15 miesięcy. W chwili obecnej niemal wszystkie materiały sztuczne produkuje się z ropy. Materiały sztuczne ulegające biodegradacji wyrabia się w procesie fermentacji materiałów pochodzenia naturalnego. Do produkcji wykorzystuje się szczególny rodzaj bakterii, które hoduje się w beczkach żywiąc je produktami zawierającymi cukier. Bakterie te rozmnażają się i jednocześnie produkują „materiał sztuczny”, podobnie jak ssaki wytwarzają w swym ciele tłuszcz. Takie plastiki, kiedy zostaną zużyte, mogą zostać rozłożone w ziemi przez inne bakterie - w odróżnieniu od plastików produkowanych z ropy, które w ziemi będą zalegać jeszcze przez setki lat.

CO SIĘ DZIEJE Z ODPADAMI PLASTIKOWYMI Z ŻÓŁTYCH POJEMNIKÓW?

Z białych PET-ów specjalną metodą wytwarza się włókna dla przemysłu tekstylnego.

 

Źródło: www.fcc-group.eu

Ciekawostki z dziedziny recyklingu

Dzięki recyklingowi 1 tony butelek z PET oszczędzamy 1,5 tony emisji CO2.

Z 35 zużytych butelek PET można wyprodukować jedną bluzę z polaru.

Czas rozkładu zwykłej torebki foliowej ocenia się na około 120 lat. Plastikowa butelka ulega biodegradacji w ciągu około 500 lat.

Odpady z tworzyw sztucznych zajmują bardzo dużo miejsca, ze względu na swoją małą wagę. Stanowią zaledwie 7% masy wszystkich śmieci, a zajmują ponad 30% miejsca.

Recykling Wojkowice Sp. z o.o.

ul. Długosza 27
Tel: (32) 760-20-78
Fax: (32) 769 68 51
Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Godziny pracy sortowni:
pon-pt: 6.00 - 22.00